Badem Anaç Özellikleri

GF677

şeftali ve badem melezi olan bir anaçtır. Kuvvetli gelişen bir anaç olup 5x4 yada 5x3 dikim mesafelerine uygundur. Kireçli ve kısıtlı sulama şartlarına sahip topraklarda şeftali ve badem için ideal bir anaçtır. Özellikle şeftali sökülmüş bahçelerde tekrar dikim için gf 677 anaç üzerine aşılanmış fidanlar hiçbir problem yaşatmadan gelişimine devam etmektedir. Şeftali , badem ve nektarine aşı uyumu çok yüksektir. Ağır taban suyu yüksek toprak yapılarını sevmez.

ROOTPAC – 20

GF 677’den yaklaşık %40 – 50 oranında daha az sürgün yapar. Şeftali , nektarin , Japon eriklerine ve badem’e iyi uyum sağlar. Ağır ve taban suyu yüksek topraklara dayanıklıdır. kloroza ve tuzluluğa orta derecede dayanıklıdır , kök ur nematodlarına ise dayanıklıdır. Sık dikime ve mekanizasyona uygun bir anaçtır.

GXN ( GARNEM )

myrobalan , persica ,dulce türlerinin melezlenmesiyle meydana cıkmıştır. Gf 677 anacının taban suyu yüksek ve drenajı iyi olmayan topraklarda ASFEKSİ ( kök boğulması ) nedeniyle kurumakta , GN anaçları ise myrobalan erik geni taşıdığı için ağır topraklara uyum sağlamaktadır. Kök ur nematodlarına dayanıklıdır.

ROOTPAC – 40

GF 677’den yaklaşık % 25 – 30 oranında daha düşük taç oluşturur fakat kök sistemi olarak oldukça gelişmiş yayılıcı bir kök sistemine sahiptir. Garnem’e benzeyen bir görüntüsü vardır. Çeşite göre 3 veya 7 gün arasında erkencilik sağlar. Tüm iklim koşullarına iyi adaptasyon gösterir bununla beraber düşük soğuklama gereksinimleri olan çeşitlere de çok iyi uyum sağlar. Tuzluluk ve kök ur nematodarına orta derecede dayanıklıdır.