Armut Çeşitleri

JUNE BEUTY

Orjin : Anadolu
Tozlayıcı : Williams
Hasat zamanı : Haziran ayının 4. haftası başlayıp 2 yada 3 toplama gerektirir.

Ağaç özelliği : Yarı dik ve çok hızlı gelişme sağlar , armut çeşitlerinin en erkencisi olup çok verimlidir.
Meyve özelliği : Orta irilikte yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Sulu tatlı ve hoş kokulu meyve eti sarı ve hafif kumludur.

AKÇA

Orjin : Anadolu
Tozlayıcı : Williams
Hasat zamanı : Haziran ayının 3. haftasından itibaren hasat edilir.

Ağaç özelliği : Ağaçları orta kuvvetli yarı dik gelişir. Spur bir ağaç yapısına sahiptir. Dikenli dallara sahiptir. Armut çöğüründe geç meyveye yatmasından dolayı ayva ve klon anaçlara aşılama yapılmasının artısı büyüktür. Ayva anacıyla uyumu iyidir.
Meyve özelliği : Meyve orta irilikte koni şeklinde , meyve kabuğu yeşil zemin üzerine sarı renktedir. Meyve eti yeşilimsi beyaz sulu ve hoş kokuludur hafif kumlu yapıya sahiptir.

ETRUSCA

Orjin : İtalya
Tozlayıcı : Santa Maria , Williams
Hasat zamanı : Temmuz ayının ilk haftasıdır.

Ağaç özelliği : Ağaçları yarı dik geniş taç oluşturan ve kuvvetli gelişen bir yapıya sahip erkenci bir çeşittir.
Meyve özelliği : Meyve orta irilikte erkenci bir çeşittir. Kabuk rengi sarıya kaçan yeşil renktedir , % 50 -60 oranında kızarıklık gösterir buda Pazar değerini arttırır. Taze olarak pazara sunulan bir çeşit olsada raf ömrü uzundur.

SANTA MARİA

Orjin : İtalya
Tozlayıcı : Williams , Abbe Fetel
Hasat zamanı : Ağustosun 3. haftası itibariyle hasat edilir.

Ağaç özelliği : Ağaçlar yarı dik ve hızlı gelişir. Verimli bir çeşit olup ülkemizde oldukça yaygındır.
Meyve özelliği : Meyve iri konik şekildedir. Meyve kabuk rengi açık yeşil zemin üzerine al yanaklıdır. Soğuk hava deposunda olgunluğa ulaştığında sarı renge sahip olur. Meyve eti beyaz sulu ve orta lezzetlidir.

COSCİA

Orjin :
Tozlayıcı : Williams
Hasat zamanı : Temmuzun 1. haftasıdır

Ağaç özelliği : Kuvvetli ve dik gelişir.
Meyve özelliği : Orta büyüklükte meyve kabuğu ince prüssüz dayanıklı, sulu, şekerli, hoş kokulu ve çok lezzetlidir.karalekeye karşı hassastır.

WİLLİAMS

Orjin : İngiltere
Tozlayıcı : Akça , Mustafa Bey
Hasat zamanı : Ağustos 3. haftası itibariyle hasat edilir.

Ağaç özelliği : Ağaçlar gençken dikine kuvvetli büyür verime başladığında gelişme yavaşlar ve ağaç yayvanlaşmaya başlar. Klasik ayva anacıyla iyi uyum sağlar
Meyve özelliği : Meyvesi orta iri – iri konik, boyunlu, orta kısmı geniş armut biçimindedir. Meyve kabuğu açık yeşil, ince, sap çukuru çevresi paslı, yeme olumunda sarı renktedir. Meyve eti beyaz, ince dokulu, tereyağı tipinde, çok sulu, tatlı ve aromalı olup kalitesi mükemmeldir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak kullanılmaktadır.

HOSUİ ( NASHİ )

Orjin : Japonya
Tozlayıcı : Kendine verimli
Hasat zamanı : Ağustosun 2. haftasıdır.

Ağaç özelliği : Orta güçte yarı dik gelişir spur bir çeşit olduğundan sık sikime uygundur. Armut yetiştirilen tüm bölgelere önerilir. Erwenia ( ateş yanıklığı ) hastalığına dayanıklıdır. Çok verimli bir çeşit oldugundan meyve seyreltmesi gerektirir.
Meyve özeliği : Orta irilikte açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslı bir meyvedir. Uzun saplı basık ve şişkindir. Meyve eti beyaz çok sulu müthiş aromalı ve lezzetlidir. Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilebilir

DEVECİ

Orjin : Anadolu
Tozlayıcı : Akça , Williams
Hasat zamanı : Ekim ayının 1. haftasından sonra hasat edilebilir.

Ağaç özelliği : Orta kuvvette ve yaygın gelişir. Erwinia ( ateş yanıklığı ) hastalığına duyarlı bi çeşittir.
Meyve özelliği : Meyve çok iri , basık alt kısmına doğru oldukça geniştir. Kabuk rengi sarı – yeşil zemin üzerine alyanaklıdır. Meyve eti beyaz sert sulu ve lezzetlidir.

CONFERENCE

Orjin : İngiltere
Tozlayıcı : Williams
Hasat zamanı : Eylül ayının 3. haftasından itibaren hasat edilir.

Ağaç özelliği : Ağaçlarının orta kuvvette spur gelişen bir yapısı vardır.
Meyve özelliği : Uzun pramidal şekili ve orta büyüklükte verimli bir çeşittir. Kendine özgü hafif kahverengimsi paslı olup sarımsı yeşil renktedir. Depolamaya uygun bir çeşit olup mart nisan ayına kadar depoda kalabilmektedir.

ABBE FETEL

Orjin : Fransa
Tozlayıcı : Williams , Coscia
Hasat zamanı : Eylülün 1. haftası hasat edilmesi gerekir ağaçta fazla kalması depo ömrünü kısaltır.

Ağaç özelliği : Orta kuvvette gelişen ve erken meyveye yatan bir yapısı vardır. Ilıman iklimde daha iyi gelişme göstermektedir.

MARGARIT MARILLA

Orjin : İngiltere
Tozlayıcı : Williams
Hasat zamanı : Eylülün 2. haftasıdır.

Ağaç özelliği : Yarı dik ve çok hızlı gelişir, çok verimli bir çeşit olup ülkemizde oldukça yaygındır.
Meyve özelliği : Meyveleri iri bazende çok iridir. Sap ve çiçek kesimi dar olup orta kısmı oldukça şişkindir. Yeşil sarı zemin üzerine beneklidir. Meyve eti beyaz kumlu ve orta sululukta lezzetlidir. Erwinia ( ateş yanıklığı ) hastalığına dayanıklıdır. Soğuk hava tesislerinde uzun süre depolanabilir.